Tadeusz Kościuszko – człowiek, który wyprzedzał swoje czasy - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum GO_TO_SHOP

Tadeusz Kościuszko – człowiek, który wyprzedzał swoje czasy

czas czytania:
Portret Tadeusza Kościuszki
O Tadeuszu Kościuszce jako bohaterze Polski i USA, znakomitym dowódcy i inżynierze wojskowym, a zarazem człowieku, który przywiązywał wielkie znaczenie do ideałów wolności i tolerancji opowiada Alex Storożyński.

Co nowego Pan odkrył w życiorysie Kościuszki? Czego nie wiedzieliśmy o jego życiu osobistym?

Mało znany jest francuski epizod życia Kościuszki. Przebywając na studiach w Paryżu zafascynował się filozofią fizjokratyzmu, stworzoną przez Francoisa Quesnay’a.

Po powrocie z Francji do ojczyzny Kościuszko zamieszkał w Sosnowicy, w majątku hrabiego Józefa Sosnowskiego. Tam poznał Ludwikę Sosnowską i od razu się w niej zakochał. Jej ojciec nie tolerował jednak tego związku, bowiem chciał wydać córkę za księcia Józefa Stanisława Lubomirskiego. Oboje zdecydowali się więc na ucieczkę z Sosnowicy. Planowali nawet potajemny ślub. Fiasko tych planów przesądziło o wyjeździe Kościuszki z kraju.

O ucieczce zakochanych pisali zarówno pisarz i poeta Julian Ursyn Niemcewicz, lekarz pracujący z Kościuszką w West Point James Thacher, a także historyk Karl Falkenstein, rówieśnik Kościuszki. Napisał on jedną z pierwszych biografii polskiego dowódcy. Nikt z nich nie znał się osobiście, wszyscy pisali w różnych językach, a mimo to każdy z nich wspomniał o miłości Kościuszki i Sosnowskiej. W ich ucieczce miał przeszkodzić sługa hrabiego Sosnowskiego, o którym pisał wybitny polski historyk Tadeusz Korzon.
Portret Tadeusza Kościuszki powiększ
Portret Tadeusza Kościuszki. Wykonany według rysunku najprawdopodobniej Johanna Heinricha Schrödera (1757-1812), malarza – portrecisty niemieckiego. Portret Kościuszki z szablą uniesioną do góry popularny był od 1793 r. (począwszy od grafiki Edme’a Quened
Johann Heinrich Schröder
Tadeusz Kościuszko na koniu powiększ
Tadeusz Kościuszko na koniu. Typowe dla ikonografii Kościuszki przedstawienie jako wodza na tle atakujących kosynierów. Około połowy XIX w. Autor nieznany. Ze zbiorów Muzeum Historii Polski

Czego jeszcze o życiorysie Kościuszki nie wiadomo?

Będąc w wielu amerykańskich archiwach i bibliotekach poszukiwałem dokumentów, które dałyby odpowiedź na pytanie, czy Kościuszko poznał się z innym polskim bohaterem wojny o niepodległość USA – Kazimierzem Pułaskim. Niestety, nie znalazłem żadnego dowodu na taką znajomość. Możliwe jednak, że się znali. Niewykluczone, że w drugiej połowie lat 70. XVIII w. spotkali się w Pensylwanii.

Inną kwestią do zbadania jest stosunek Kościuszki do Kościoła. Choć był on katolikiem, mógł mieć pretensje do duchownych, którzy czerpali korzyści z pańszczyźnianej pracy chłopów. Przemawia za tym choćby fakt, że podczas pobytu w Szwajcarii polski dowódca poznał kapłana, który zrezygnował z luksusów na rzecz pracy z biednymi. Podejmując taką decyzję zrobił bardzo dobre wrażenie na Kościuszce.

Jak Kościuszko jest upamiętniony w USA?

Istnieją mosty i pomniki Kościuszki. W stanie Missisipi leży miejscowość Kosciusko – nazwana tak na cześć polskiego bohatera. Obok Waszyngtona, ma on najwięcej pomników w całej Ameryce.
1/4

Powiązane Wystawy

1/4