Wincenty Witos – państwowiec ponad podziałami - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum GO_TO_SHOP

Wincenty Witos – państwowiec ponad podziałami

czas czytania:
Wincenty Witos osiągnął coś, co w odradzającej się Polsce było niemal nieosiągalne: z ubogiego chłopa stał się jedną z najważniejszych osób w kraju, współodpowiedzialną za obronę Rzeczypospolitej przed nawałą bolszewików. Choć dla wielu już za życia stał się legendą, nie był politykiem bez skaz. O największych zasługach Witosa, ale i błędach, które doprowadziły do jego politycznego upadku, opowiada dr Mateusz Ratyński z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
powiększ
Wincenty Witos w swoim gospodarstwie w Wierzchosławicach
Wikimedia Commons

Jak mu się to udało? Co sprawiło, że z chłopa urodzonego w biednej galicyjskiej rodzinie stał się jedną z najważniejszych osób w państwie?

W dużym stopniu pomogła jego determinacja. Witos urodził się w ubogiej rodzinie, ukończył zaledwie kilka klas szkoły podstawowej – tak jak większość chłopów w tamtych czasach. Był jednak samoukiem. Dużo czytał, interesował się sytuacją polityczną, z czasem sam zaczął działać – najpierw na szczeblu lokalnym, jako wójt Wierzchosławic, z których pochodził, później jako poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego i do austriackiej Rady Państwa czy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”. Wreszcie w 1918 roku stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej, co utorowało mu drogę do politycznej kariery w odrodzonej Polsce.

A wśród innych działaczy politycznych? 

W zasadzie też. Cieszył się szacunkiem innych polityków – przynajmniej na początku – bo był merytorycznym liderem, koncentrował się na swoich obowiązkach. Pierwszy rząd Witosa był jednym z najbardziej aktywnych rządów II Rzeczpospolitej. Do tego miał on niezwykle cenną umiejętność osiągania kompromisu – gdy zaistniała taka potrzeba, potrafił wznieść się ponad podziały i nakłonić przeciwników politycznych do współpracy. To się przydało szczególnie w 1920 roku, gdy objął premierostwo w tzw. Rządzie Obrony Narodowej, w najbardziej krytycznym momencie dla odradzającej się Polski – kiedy na Warszawę szła bolszewicka armia.
powiększ
Rząd Witosa 1926
Wikimedia Commons
powiększ
Premier Wincenty Witos i Władysław Kiernik
Wikimedia Commons

Jakim premierem był Witos?

Przede wszystkim pracowitym. Pierwszy jego rząd był jednym z bardziej aktywnych rządów II Rzeczpospolitej – jego członkowie często się zbierali, dyskutowali i faktycznie było widać efekty ich działań. W tym czasie uchwalono choćby konstytucję marcową, podpisano pokój ryski, wygrano powstanie śląskie. Oczywiście rząd nie uczestniczył bezpośrednio w tych wszystkich działaniach, ale współtworzył je swoimi decyzjami. Przeglądałem kiedyś protokoły obrad pierwszego rządu Witosa – widać w nich, że był on aktywny praktycznie na każdym polu. Włożył naprawdę ogromną pracę w odbudowę niepodległej Polski.

Co mu formalnie zarzucono? 

Działalność antypaństwową – udział w spisku mającym na celu obalenie rządu przy użyciu siły. Nie miało to nic wspólnego z rzeczywistością. Wtrącenie Witosa i innych polityków do twierdzy brzeskiej było reakcją Piłsudskiego na rosnącą aktywność opozycyjnego wobec sanacji Centrolewu, chodziło o rozprawienie się z przeciwnikami politycznymi. Niemniej wyrok zapadł, Witos został skazany na 1,5 roku więzienia i pozbawienie praw publicznych na 3 lata. Apelacje nic nie zmieniły – ostatecznie dopiero w 2023 roku Sąd Najwyższy uniewinnił jego i innych działaczy Opozycji (byli tam też inni, socjaliści) 

Witos wyjechał więc do Czechosłowacji. Tam spisywał swoje wspomnienia, działał politycznie,  został liderem nowo utworzonego Stronnictwa Ludowego które prowadziło w kraju zdecydowaną walkę z obozem sanacji. Po wkroczeniu Niemiec do Czechosłowacji wrócił do Polski. W kraju nadal angażował się w działalność polityczną, ale przede wszystkim ostrzegał przed zagrożeniem niemieckim. Co warto tu podkreślić, Witos był propaństwowcem – granicą walki politycznej było dla niego bezpieczeństwo i dobro kraju.
powiększ
Wincenty Witos, list gończy
Wikimedia Commons