Zjednoczenie czy „zjednoczenie”? Kulisy powstania PZPR - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum GO_TO_SHOP

Zjednoczenie czy „zjednoczenie”?
Kulisy powstania PZPR

czas czytania:
Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przez ponad 40 lat sprawowała niepodzielną władzę w polskim życiu publicznym. Decydowała zarówno o cenach produktów w sklepach, jak i obsadzie dyrektora prowincjonalnego przedsiębiorstwa. Jak to się stało, że jedna partia zaczęła sprawować hegemoniczne rządy?
powiększ
Defilują organizacje młodzieżowe. Widoczne hasła propagandowe Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Coraz bliżej zjednoczenia

W pierwszym kroku peperowcy dążyli do pacyfikacji Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ludowcy, w odróżnieniu od komunistów, nie zachęcali to głosowania 3 razy TAK w referendum z 1946 r. W związku z tym rozpoczęły się masowe represje wobec działaczy PSL. Nastąpiły aresztowania działaczy, rewizje w siedzibach partii, dochodziło także do zabójstw członków ruchu ludowego. Widząc proces likwidacji PSL-u z kraju uciekł lider ugrupowania Stanisław Mikołajczyk, który był jednym z kolejnych przewidywanych do aresztowania. Gdy ruch ludowy został stłumiony, na drodze do rządów monopartyjnych stali już tylko socjaliści.

W drugiej połowie 1947 r. komuniści coraz mocniej oddziaływali na pepesowców. Przeprowadzali rozmowy ostrzegawcze, niekiedy także szantaże. Podczas Rady Naczelnej PPS z czerwca 1947 r. coraz więcej socjalistów opowiadało się za zjednoczeniem z PPR. Testem na ich niezależność były także masowe aresztowania ich dawnych przywódców, m.in. wspomnianego Pużaka. Socjaliści okazali słabość i w swoich organie prasowym zamieścili jedynie oświadczenie, które piętnowało przedwojennego sekretarza generalnego PPS. 

Drogę komunistów do jednopartyjnych rządów ułatwiała sytuacja międzynarodowa. W innych państwach Bloku Wschodniego partie socjalistyczne lub socjaldemokratyczne zostały zlikwidowane i włączane do jednej partii z komunistami. We wrześniu 1947 r. powstało Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych, czyli Kominform. To organ, który miał nadzorować stalinizację w państwach Europy Środkowej, a więc także sprawę fuzji PPS i PPR. 

Ostatnim „krzykiem” niezależności był wrocławski zjazd PPS, który odbył się w 1947 r. Podczas Kongresu Cyrankiewicz mówił, że „PPS jest i będzie narodowi polskiemu potrzebna”. Opisujący to wydarzenie jeden z amerykańskich dziennikarzy zapamiętał entuzjazm, z jakim delegaci oklaskiwali każde podkreślenie, że partia jest zdecydowana, by utrzymać swoją niezależność. 

Kongres wrocławski zahamował fuzję z komunistami jedynie na kilka miesięcy. 17 marca 1948 r. lider PPS Józef Cyrankiewicz wygłosił jednoznaczne oświadczenie, które sygnalizowało zgodę na połączenie z PPR.

Czystki, samokrytyka i Bierut zamiast Gomułki

Zanim doszło do fuzji obu formacji miało miejsce kilka procesów, które istotnie wpłynęły na kształt powstania PZPR. W PPS-ie doszło do masowej czystki, łącznie z partii wykluczono kilkadziesiąt tysięcy działaczy (część odeszła dobrowolnie). Podstawowe kryterium stanowił stosunek do fuzji z PPR. Ci działacze, którzy w przeszłości byli przeciw komunistycznym poglądom, a chcieli pozostać w partii, musieli złożyć upokarzającą samokrytykę. Jedną z takich postaci był choćby Julian Hochfeld, autor ważnego manifestu PPS „My socjaliści”. 

Między marcem a grudniem 1948 r. doszło także do ważnego wydarzenia w PPR. Z funkcji I sekretarza komunistycznej partii został odsunięty Władysław Gomułka, którego zastąpił Bolesław Bierut. Gomułka inaczej widział wiele spraw niż Moskwa, jednak jednym z głównych pretekstów do jego usunięcia była przemowa na plenum PPR, w której docenił on niepodległościowe znaczenie PPS. Po latach pepeesowcy wspominali, że połączenie z PPR inaczej by wyglądało, gdyby w PPR nadal rządził „Wiesław”.

Datę kongresu zjednoczeniowego wyznaczono na 15 grudnia 1948 r. Termin wydarzenia trzeba uznać za symboliczny, bowiem trzydzieści lat wcześniej – 16 grudnia 1918 r. zaczął się zjazd Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, która połączył SDKPiL oraz PPS „Lewicę” w jedną formację. W ramach ciekawostki można dodać, że początkowo zjednoczona partia miała nazywać się Polska Partia Ludu Pracującego, jednak ostatecznie postanowiono na Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.
powiększ
Bolesław Bierut
Wikimedia Commons