Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum GO_TO_SHOP
online

„Chcieliśmy po prostu być z nimi…”.
Komitet Obrony Robotników i Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” (1976-1981)

Grupa protestujących mężczyzn,  jadących akumulatorowym wózkiem. Jeden z mężczyzn trzyma flagę Polski. Z obu stron wózka widać stojących wzdłuż ulicy ludzi
Wystawa on line „„Chcieliśmy po prostu być z nimi…”. Komitet Obrony Robotników i Komitet Samoobrony Społecznej „KOR” (1976-1981)” przygotowana została w ramach projektu Google Arts & Culture. Przybliża kontekst powstania i działalność KOR, a potem KSS „KOR” – pierwszej takiej legalnej inicjatywy opozycyjnej wobec reżimu komunistycznej władzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem wystawy jest upamiętnienie działalności KOR, która przyczyniła się w dużym stopniu do zapoczątkowania przemian społeczno-politycznych w Polsce w ostatniej dekadzie historii PRL.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Autor wystawy – dr Jacek Głażewski Recenzja – dr hab. Jan Skórzyński

Skok konsumpcyjny

Pod koniec dekady lat sześćdziesiątych dochód narodowy na głowę mieszkańca PRL był aż o 50 proc. niższy niż w NRD. Kraj był właściwie zacofany i biedny. Jednakże wskutek podjęcia kilku decyzji gospodarczych (m.in. podniesienia płac ludziom najmniej zarabiającym, zamrożenia cen na kilka lat, podniesienia cen skupu mięsa, zniesienia obowiązkowych dostaw dla rolników) stopa życiowa obywateli PRL w znaczący sposób się podniosła. Według oficjalnych statystyk w latach 1970-1975 płace wzrosły o ponad 50 proc.
Skok konsumpcyjny w latach 1971-1974 możliwy był jednakże dzięki pożyczkom zachodnioeuropejskich banków. Z ekonomicznego punktu widzenia skala owego procederu była zatrważająca. Życie na kredyt musiało zakończyć się katastrofą, której pierwszym sygnałem była zapowiedź podwyżki cen podstawowych produktów żywnościowych.
Fotografia kolejki do sklepu spożywczego w Warszawie powiększ
Ludzie stoją w kolejce do sklepu spożywczego w Warszawie, sierpień 1970 r.
Polska Agencja Prasowa
Fotografia przedstawiająca protest 26 czerwca 1976 roku w Radomiu przed budynkiem KW PZPR. Widok z ulicy 1-go Maja. powiększ
Manifestacja robotnicza przed siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Radomiu, Radom, 25 czerwca 1976 r.
Polska Agencja Prasowa

Radom – Ursus –Płock. Anatomia protestu

Najcięższe protesty wybuchły w Radomiu, Ursusie oraz Płocku – ośrodkach gospodarki komunistycznej. Robotnicy wyszli na ulice, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec drastycznych podwyżek cen.

Powiązane Aktualności

1/4

PowiązaneMateriały