Wystawa online Google Arts & Culture - Muzeum Historii Polski w Warszawie SKIP_TO
Wizyta w muzeum GO_TO_SHOP
online

O praktycznym zastosowaniu zielników

Karta zielnika z przedstawieniem złotogłowu
Wystawa "O praktycznym zastosowaniu zielników" została przygotowana przez wydział „Artes Liberales” UW i Muzeum Historii Polski przy współpracy badawczej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dostępna jest na platformie Google Arts&Culture. Wystawa opowiada o praktycznym zastosowaniu zielników. Informacje o leczniczych właściwościach roślin, zwierząt czy kamieni miały ogromną wartość i cieszyły się popularnością. Najdawniejsze polskie encyklopedie zielarskie i medyczne – farmakopee przedstawiają porady, jak ukoić rozmaite bóle, zaleczyć rany, poprawić urodę. Jak sporządzać medykamenty, puszczać krew, stawiać bańki, a także jak pomóc ludziom i zwierzętom w ich chorobach.

Najważniejsze informacje

01. Gdzie?

Google Arts & Culture

02. Kurator wystawy

Aleksandra Jakóbczyk-Gola, Katarzyna Krzak-Weiss, Tomasz Kandziora
Karta z wyobrażeniem portretu autora powiększ
De materia medica - Karta z wyobrażeniem portretu autora, Dioscurides, Konstantynopol, c. 515 AD
Austriacka Biblioteka Narodowa

Pożytek z zielników

Od początku swego istnienia zielniki cieszyły się dużą popularnością, którą zawdzięczały przydatności ujętych w nich treści. W czasach, gdy fachowa pomoc medyczna była luksusem, zawarte w nich informacje o leczniczych właściwościach roślin i zwierząt miały ogromną wartość.



Florianowa encyklopedia medyczna

Pierwszym polskim dziełem dostarczającym praktycznej wiedzy na temat leczniczych właściwości roślin (i nie tylko) było O ziołach i mocy ich opracowane przez Stefana Falimirza, a wydane w 1534 roku przez Floriana Unglera.
Karta ze sceną porodu powiększ
O ziołach i mocy ich - Karta ze sceną porodu, Stefan Falimirz, 1534
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Powiązane Wystawy

1/4

PowiązaneMateriały